УРОК
|
Тема: Різноманітність
організмів. Тварини.
Мета :
- навчальна: сформувати знання про особливості будови тварин, їхні
органи, головну відмінність від рослин, збагатити знання учнів про тварин,
їхнє значення для природи взагалі і людини зокрема;
- розвивальна: удосконалювати навички спостерігати за тваринними
організмами, порівнювати їх; складати опорні схеми та працювати з ними;
- виховна: виховувати моральну відповідальність за збереження тваринного
світу, відповідальність за друзів наших менших, прагнення досліджувати
навколишній світ.
Тип уроку: вивчення й первинного закріплення нових знань.
Обладнання: підручник, фото тваринних організмів, зошити, відеоматеріа-ли
з Інтернет-ресурсів, таблиці «Будова тіла ящірки», «Будова тіла птаха»,
«Будова та різноманітність ссавців».
Очікувані результати: учні дізнаються про різноманітність тварин у
природному середовищі, їхні характерні властивості, значення тварин у природі
та в житті людини.
Хід уроку
I. ОРГАНІЗАЦІЙНА ЧАСТИНА
II. МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
* Прийом «Віршовані рядки»
Мають хвіст і гострі зуби, Кігті випускають.
Що брати це наші менші, Люди добре знають.
Вміють плавати, стрибати, Вигинають спинки.
Спробуй їх тепер назвати! Звісно, це... (тваринки).
* Прийом «Дивуй»
Цікаво знати! Найменший птах України — корольок (5 г), а найважчий —
дрохва (20 кг). Лелека на добу може здолати відстань до 400-500 км, його
дзьоб сягає 19 см. Найрухливіша голова у сови. Синиця за добу з'їдає стільки
ж комах, скільки важить сама. Зозуля з'їдає за день 39 коників, 43 капустяних
черв'яки, 5 личинок хруща, 4 павуки та багато інших комах. Одна сова з'їдає
за літо 1000 полівок сірих, зберігаючи 1 тонну зерна. У тілі горобця 2550
пір'їн, у синички навесні — 2665, а восени — ЗОН.
* Прийом «Проблемне питання»
- Чим відрізняються тварини від рослин?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ
ОПОРНИХ ЗНАНЬ
* Прийом
«Інтелектуальна розминка»
- Що таке організм?
- Що таке клітина?
- Яка спільна ознака всіх рослин?
- 3 чим пов'язана різноманітність рослин на Землі?
- Чому листки у рослин зеленого кольору?
- 3 чого створюють органічні речовини рослини?
- Які вам відомі органи рослин?
- Для чого потрібен корінь рослині?
- Яку роль виконують квіти у рослини?
- Що таке продихи?
- Чому листок у рослини виконує стільки різноманітних функцій?
- Яким чином відбувається розмноження рослин?
- Як можна розмножити рослину?
- Якими способами насіння поширюється на значні відстані?
- Що таке дифузія?
- Які ви знаєте види за особливостями харчування рослин?
* Прийом «Загадка»
Завдання. Відгадайте тваринку за її домівкою.
- Робить барліг. Що це за тварина? (Ведмідь)
- На річках будують собі хатки з дрючків і багна. Під водою прокладають
вхід до хатки, а всередині є окремі місця для сну і життя. (Бобер)
- Видовбане в старій, гнилій осиці дупло, що встелене стружкою. (Дятел)
- Домівка найчастіше розміщена під дахом будинків. Вона зроблена з
гілочок, сирої глини, багна. (Ластівка)
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ П Різноманітність тварин
- Розповідь учителя з елементами
бесіди
Ми з вами продовжуємо вивчати живі організми.
- Отже, як називається тваринний світ?
Так, фауна. Саме так звали міфічну богиню, дружину Фавна — бога лісів,
полів, заступника стад.
- А як називають науку, що вивчає тварин?
Так, зоологія.
На Землі нараховують близько 1,5 млн видів тварин. їх можна зустріти
скрізь: на суходолі, у водоймах, у ґрунті. Зовні вони різняться між собою за
розмірами, формами тіла, кольором, покривом та багатьма іншими ознаками.
Тваринні організми подібно до рослинних мають клітинну будову. Серед них
є як одноклітинні, так і багатоклітинні організми. Проте вони мають багато
спільного. Вони всі на відміну від рослин живляться готовими органічними
речовинами. Саме тому тварини пристосувалися добувати собі корм. Одні
живляться рослинами, інші — рослиноїдними тваринами. За способом живлення
тварини поділяються на три групи: рослиноїдні, хижі та всеїдні. Оскільки
тварини споживають різну їжу, то мають певні пристосування до її утримання,
подрібнення та перетравлення.
Тварини рухаються, а для цього в них теж є різні способи. Повзуть,
вигинають тіло, стрибають чи біжать, мають різноманітні кінцівки для
переміщення. Органи дихання можуть бути у вигляді легень, трахей, а у риб —
зябрів. Черв'яки дихають своєю поверхнею завдяки дифузії. Є органи виділення,
органи чуттів. Тварини орієнтуються у навколишньому середовищі завдяки тому,
що мають органи слуху, зору, нюху, дотику.
- Різноманітність тварин
Багатоклітинних тварин учені поділили на дві групи, а саме: на хребетні та безхребетні. До хребетних включено тварини, які мають
внутрішню основу тіла — хребет, до безхребетних однесли тварин, які його не
мають. Ще тварин можна поділити за умовами, у яких вони мешкають.
* Прийом «Власні приклади»
Завдання. Наведіть приклади відомих вам тварин, які будуть належати до
цих груп.
- Значення тварин
Людина дуже давно приручила багато тварин для отримання продуктів
харчування. Використовує вовну, шерсть, шкіру для виготовлення одягу, взуття,
шкіргалантерейних виробів. Отруту деяких тварин, а саме: змій, бджіл — застосовують
для виробництва ліків.
* Прийом «Дерево
рішень»
Завдання. Наведіть якомога більше фактів використання тварин у житті
людини.
* Прийом «Проблемне
питання»
Завдання. Назвіть відомих вам шкідників, з якими бореться ваша родина на
присадибній ділянці. Чи завадило б природі, якби людина зовсім винищила цих
тварин з Землі?
V. ПЕРВИННА ПЕРЕВІРКА ЗАСВОЄННЯ ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ
* Прийом «Мікрофон»
- Що спільного між тваринами і рослинами?
- Які є групи тварин за способами живлення?
- До яких тварин за способом живлення належать:
- вовк та лисиця;
- ведмідь та їжак;
- олень та заєць;
- щука та орел.
* Прийом «Доповни речення»
- Боязкий, як_________________________________________________
- колючий, як________________________________________________
- злий, як_____________________________________________________
- хитрий, як__________________________________________________
- прудкий, як_________________________________________________
- мохнатий, як
* Прийом «Загадка»
Учні задають загадки про тварин, які підготували вдома.
Відкриваються щоночі Величезні її очі. Землю темрява вкрива — Полювать
летить... (сова).
Руденьку шубку має. По гілках вона стрибає. Горішки, шишки збирає.
(Білка)
Прийшла кума з довгим віником. На бесіду з милим півником.
(Лисиця)
У лісі біля пня біготня і метушня: Народ робочий весь день клопоче.
(Мурашки)
* Прийом «Кросворд»
![]()
1. Тварина, яка за будовою тіла нагадує людину. (Мавпа)
2. Пухнаста домашня улюблениця. (Кішка)
3. Маленька тваринка, що живе в акваріумі. (Рибка)
4. У воді купалася, сухою зосталася. (Качка)
5. Хвойне дерево з довгими голками та круглими шишками. (Сосна)
6. Вона й весну так зустрічає, Схилившись над водою. Весь час у річку
заглядає, Милуючись собою.
(Верба)
VI. Підсумок уроку.
* Прийом «П'ять
речень»
- Тварини живляться готовими органічними речовинами, споживають рослинну
чи тваринну їжу.
- Тварини орієнтуються у навколишньому середовищі завдяки тому, що мають
органи слуху, зору, нюху, дотику.
- Тварини відіграють важливу роль у природі та господарській діяльності
людини.
- Тварини відіграють важливу роль у формуванні та утворенні
ґрунтів та підвищенні їхньої родючості, Комахи запилюють квіти, птахи переносять
насіння на значні
відстані.
- Випереджальне завдання учнів
Інформаційне повідомлення про тварин минулого.
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
- Опрацювати параграфи підручника:
- Творче завдання: скласти кросворд на тему «Тварини»; зробити
нарис та висновок про обрану тварину, описавши, де проживає,
чим живиться, чи приносить користь. Випереджальне завдання: підготувати інформацію про гриби
|
середа, 9 січня 2019 р.
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар