Тема: Різноманітність
організмів. Гриби.
Мета: навчити
характеризувати особливості будови грибів, їх відмінності від рослин та тварин,
їх значення для природи; розвивати вміння розрізняти їстівні та отруйні гриби;
виховувати екологічне мислення та прагнення досліджувати навколишнє середовище.
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу.
Обладнання: підручник,
робочий зошит, словник, навчальна таблиця « Будова грибів », презентація «
Їстівні та отруйні гриби », рукавички, хліб з цвіллю.
Очікувані результати: учні зможуть –
вказувати відмінності між грибами та іншими організмами; розрізняти їстівні та
отруйні гриби; вести просвітницьку роботу по збереженню та охороні окремих
видів грибів.
Хід уроку
І. Організаційна
частина.
Перевірка готовності
учнів до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.
Бесіда з учнями за
запитаннями.
Чим тварини
відрізняються від рослин?
Які спільні ознаки між
рослинами та тваринами?
ІІІ. Мотивація навчальної
діяльності
Прийом «Віршований
рядок»
Людину, звіра, муху,
Кого б він не стрічав,
Ні разу капелюха,
Одначе не знімав.
А хто на нього
подивився –
Той йому зразу
уклонився. ( Гриб ).
Прийом « Факти про природу »
·
Гриби – хижаки, які розпорошуючи свої спори і потрапляючи в жертву
виростають в ній.
·
Бліда поганка дуже отруйна, достатньо одного грибочка що б
·
отруїти 4 чоловік.
·
У середньому кожен гриб складається з приблизно 90% води.
·
Найперший у світі антибіотик був виведений з гриба (пеніцилін).
ІV. Вивчення нового
матеріалу.
Слово вчителя з
елементами бесіди.
Одним з найбільш
загадкових живих організмів на Землі є гриби. Вчені раніше відносили їх до
царства рослин, і через це мікологія – наука про гриби – довго входила в розділ
ботаніки, а не біології. Тепер уже з’ясовано, що гриби стоять десь посередині
між рослинами і тваринами, а дослідникам на сьогоднішній день відомо близько
100 тисяч їх видів.
Прийом « Словничок»
Мікологія – наука, яка
досліджує гриби як особливу групу організмів, що становлять самостійне
царство живої природи.
Прийом « Схема »
1. Будова шапинкових
грибів.
Робота з навчальною
таблицею.
Шапинковий гриб
отримав свою назву через наявність шапки. Сукупність шапинки та ніжки
називається плодове тіло. У деяких грибів шапинка може досягати 70см у
діаметрі, а маса гриба – до 18 кг. Зовні шапка має різні відтінки від світлих
до темно-коричневих. Зростають і живляться шапкові гриби за допомогою ниток
грибниці ( гіфів ), які обплітають частинки ґрунту та мають світлий колір . Саме
плодове тіло також утворене нитками – гіфами, які щільно прилягають одна до
одної.
Шапкові гриби можуть
розмножуватися і вегетативно: частинами вегетативного тіла, тобто грибниці
(міцелію). Ріст і розвиток грибів у лісі залежать від умов середовища існування,
складу ґрунту, наявності вологи.
2. Їстівні та отруйні
гриби.
Слово вчителя.
Серед шапинкових
грибів багато таких, що вживають в їжу. Це їстівні гриби (
білий гриб, печериці, опеньок та ін. ).
Проте існують гриби, які не можна їсти в
жодному разі, тому що їх плодове тіло містить отруйні речовини. Такі гриби
називають отруйними ( бліда поганка, мухомор та ін.. )
Робота з ПК ( перегляд
презентації )
Фізкультхвилинка.
3. Різноманітність
грибів.
Слово вчителя з
елементами бесіди та демонстраціями відповідних слайдів презентації.
У природі цвілеві
гриби виконують роль санітарів лісу, адже саме вони розкладають рештки
рослинного та тваринного походження, крім того беруть активну участь в
грунтотворенні. Але цвілеві гриби завдають людині та її господарству відчутної
шкоди. Вони здатні уражати харчові продукти , особливо полюбляючи вологі та
темні приміщення. Споживання уражених продуктів може призвести до харчових
отруєнь та навіть смерті ( демонстрація хліба з цвіллю ).
Гриби-паразити
оселяються на рослинах та деякі види грибів на тваринах . Вони існують завдяки
іншим організмам, споживаючи їх органічні речовини. Наприклад : сажки, ріжки,
трутовики та ін..
Слово дріжджі завжди було пов’язане в нас із
випіканням хліба та іншої здоби. Їх відносять до групи одноклітинних грибів . У природі дріжджі широко поширені і мешкають
на субстратах, багатих цукрами, харчуючись нектаром квітів, соками рослин, тощо. Дріжджові гриби можуть жити в грунті та
воді. Ріст і розмноження дріжджів відбувається з величезною швидкістю, що
допомагає людині використовувати їх з більшою ефективністю.
Прийом « Дерево рішень
»
Складіть памятку «
Правила збору грибів».
V. Закріплення
вивченого матеріалу.
Прийом « Закінчи
речення »
Шапинка і ніжка – це
невелика частина гриба, яку називають – …
( плодове тіло ).
Плодове тіло
складається з тонких ниток – …… ( грибниці ).
Гриби живляться …… (
готовими органічними речовинами ).
До їстівних грибів
належать …… ( наводять приклади ).
До грибів паразитів
належать ….. ( наводять приклади ).
Дріжджі людина
використовує для …. ( випікання хліба, пивоваріння та ін.. ).
VІ. Підсумок уроку
Прийом « Сьогодні на
уроці я навчився, зрозумів, запам’ятав »
VІІ. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний
матеріал підручника, параграф 38.
Скласти кросворд по
темі Гриби ( 8-10 слів ).
Немає коментарів:
Дописати коментар