вівторок, 7 січня 2020 р.


Конспект уроку природознавства
5 клас
Тема:  Явища природи. Фізичні явища, їх різноманітність.
Мета: розширити уявлення й поглибити знання учнів про зміни, що відбуваються у навколишньому світі, про фізичні явища; ознайомити учнів з особливостями біологічних, фізичних і хімічних явищ,  з різноманітністю фізичних явищ, показати значення знань про ці явища для людини; формувати науковий світогляд, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки; виховувати пізнавальний інтерес до вивчення явищ природи.
Обладнання: проектор, заводний автомобіль (іграшка), дзиґа, паперовий літачок, м’ячик, штучні джерела світла, металева лінійка, струна, дзвоник, магніти, скріпки, картинки-магнітики, компас.

Хід уроку
    I.   АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
Дії учителя
Дії учнів
Формулює питання, дає пояснення до завдань
1.     Фронтальне опитування:
·        Як можна назвати одним словом зірки, воду, парту, олівець, камінь, пенал?
·        Чим відрізняється камінь від олівця?
·        З чого складаються тіла?
·        З чого складаються речовини?
·        Що входить до складу молекул?

2.     Якими знаками позначаються наступні хімічні елементи: кисень (О), натрій (Na), фосфор (P), хлор (Cl), залізо (Fe), алюміній (Al), азот (N), гелій  (He)?


3.     Дайте відповідь на питання:
·        На які групи можна розділити речовини?
·        Чим відрізняється проста речовина від складної, органічна від неорганічної?
   Перевірочна робота за варіантами (додаток ).
Відповідають на питання







 

По одному виходять до дошки та
записують знак хімічного елементу. Інші учні перевіряють правильність запису,  за необхідністю виправляють помилки

Відповідають на питання







Виконують завдання

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
У навколишньому світі постійно відбуваються зміни:Сонце сходить і заходить, обертається Місяць навколо Землі, тане сніг, летить птах, пливе човен, навесні зеленіє трава, розпускаються бруньки, восени опадає листя, гримить грім, відбувається виверження вулкану… Всі ці зміни, що відбуваються навколо нас, називають явищами. Яка ж їхня природа?
ІІІ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Дії учителя
Дії учнів
1.    Оголошення теми уроку
СЛАЙД 1(тема уроку)
2.                Бесіда, пояснення нового матеріалу, яке супроводжується ПРЕЗЕНТАЦІЄЮ
2.1.         Явища природи
·        Що відбувається з тілами природи восени?
·        Як можна назвати це явище?




Явища можуть відбуватися не тільки з тілами природи, а й штучними тілами: горить свіча, вмикається електрична лампочка, лопається повітряна кулька.
Явища – це зміни, що відбуваються з тілами природи. СЛАЙД 2 (1)
2.2.     Явища бувають біологічні, фізичні та хімічні.
СЛАЙД 2 (2)
·        В чому їх відмінність?    
 СЛАЙД 2 (2)
 СЛАЙД 2 (3) – узагальнення.

2.3.         Фізичні явища. Їх види.
ü Механічні
ü Теплові
ü Світлові
ü Звукові
ü Електричні 
ü Магнітні.
  СЛАЙД 3 пояснення та демонстрація матеріалу.
2.4.         Формування понять:
демонстрація прикладів механічного руху (заводного автомобіля, дзиґи, паперового літачка, м’ячика);
демонстрація електричних приладів;
демонстрація досліду з металевою лінійкою, струною, дзвоником;
демонстрація протягування тіл до магніту.
Записують тему уроку в зошитах


 
Відповіді учнів:
1.      опадає листя, знижується температура, іде дощ, сніг, трава вкривається інеєм, жовтіє тощо
2.      явища природи, зміни природи.





Записують визначення  в зошиті

Записують визначення  в зошиті.


Відповідають на питання.


Наводять свої приклади фізичних явищ з поясненнями.










Спостереження демонстрації.



ІV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ  ВИВЧЕНОГО
Дії учителя
Дії учнів
1.     СЛАЙД 4 - 9: демонструється вид фізичного явища без назви.
Після обговорення з’являється визначення.
-       Механічні явища пов’язані з їх рухом, зі  зміною положення тіла відносно інших тіл.
-       Теплові явища пов’язані з нагріванням та охолодженням тіл.
-       Світлові явища пов’язані з поширенням  світла.
-       Звукові явища пов’язані з поширенням  звуку.
-       Електричні явища пов’язані з  електричними зарядами та їх рухом.
-       Магнітні явища пов’язані з виникненням у тіл магнітних властивостей.
2.     Поєднання явищ в природі (ПЕРЕГЛЯД ВІДЕОФРАГМЕНТУ).
3.     Робота з підручником
3-4 питання після §14. (усно).
4.  Відгадати загадки про явища природи (ВІДЕОФРАГМЕНТ).
Впізнають вид фізичного явища, пояснюють, чому так вирішили, формулюють визначення, роблять відповідній запис в зошиті.













Відповідають на питання підручника.


Відгадують загадки.


V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ,  ОЦІНЮВАННЯ  РОБОТИ УЧНІВ, САМООЦІНКА
VІ.   ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Опрацювати §13-14; завдання 6 стор. 63; підготувати мініпрезентації про різноманітні явища природи.

Додаток
______________________________                                              _____________________________
1 варіант                                                                                           2 варіант
Прсті речовини


Складні речовини
  H2O

 Органічні речовини


Неорганічні речовини
*      вода
*      О
 білки
*      NaCl
 залізо
*      Cl

 жири
*      Fe2О3
*      кухонна
       сіль  
*      Al
  вуглеводи
*      N
*      калій

 Дифузія забезпечує проникнення поживних речовин у кров організмів.
• Щоб відбулося хімічне явище, речовини часто нагрівають, освітлюють, подрібнюють, стискують., розчиняють.
• Вибухи речовин супроводжуються звуковим явищем.
• Без хімічних явищ не відбуваються біологічні.
• Ріст організму є біологічним явищем, проте воно супроводжується фізичним явищем - збільшенням лінійних розмірів тіла, щоб рости, організми мають живитися, а під час росту в організмах відбуваються і хімічні явища. 
• Хімічне явище горіння супроводжується виділенням світла і тепла, які є фізичними явищами.

Немає коментарів:

Дописати коментар